ZEMİN DEKORASYON TAVSİYELERİ

Dekorasyonun en önemli  bölümlerinden biri olan  zemin dekorasyonu her evin bir nevi giysisi olarak tanımlanır ev sahipleri zemin kaplama yaparken üzerinde fazlaca düşünmeli ve ona göre karar vermelidir. Dekorasyonlar kendi içlerinde yaratmış oldukları görsel şöleni  evi olanlar için ve ev içerisinde evin kimliğine uygun bir zemin dekorasyonu  düşünenler için her zaman vazgeçilmez unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eski bir zemin kaplamanın yenisiyle değiştirildiğinde adeta bir giysi gibi evin en önemli unsurlarından biri olan zemin kaplama eve hayat verir. Yer karosundan tutunda parkelere kadar birçok ürünün kullanıldığı bu zemin kaplama dekorasyonlarının mekanların yeni yüzlere kavuşmaları açısından büyük rol üstleniyor. Her zeminin farklı bir zemin kaplama özelliği olduğundan zemin kaplama öncesinde hangi zemine hangi kaplama modelinin gittiği tespitini yapmak yapmış olduğumuz zemin kaplamanın uzun vadeli dayanması ve bizleri mutlu etmesi açısından önemli bir ayrıntıdır.

Mesela kauçuk zemin kaplamanın sağlıklı kullanılması ve uzun ömürlü olabilmesi için uygulanması gereken zeminin bazı kriterlere uyması gerekmektedir kauçuk zemim üzerine yapılan dekorasyon için zeminin düz ve pürüzsüz olmasına dikkat etmeli ve kesinlikle rutubet almaması gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Aksi taktirde paramız boşu gidecek dolayısıyla para kaybetmiş olacağız.

Yani bir zemin kaplama yaptırırken öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken şeyler bozuk zemin düzeyinin olmaması yaşanacak mevcut çatlaklara bağlı olumsuzluklar zemin rutubetinin minimum %78 rh düzeyinde olmalı zeminlerin çeşitli nedenlerden dolayı yağ, cila, boya ve buna benzer malzemelerle kirlenmiş yüzeyler ve birleşme noktalarında meydana gelene kot farklılıklarından meydana gelen düzensizlikler son olarak zemin etüt’ü yapıldıktan sonra zeminin sağlamlık kalitesini etkileyecek etkenlerden biri de zemin kaplamasında kullanılacak yapıştırıcı. Yapıştırma işlemi yapılmadan önce zeminin iyice kontrol edilip ne tarz bir yapıştırıcı kullanmamız gerektiğine doğru bir şekilde karar vermeliyiz.

Zemin dekorasyonunda tavsiye niteliğinde olan bu tutumlar bize hem maddi hem de manevi kazanç sağlayacaktır. Her zeminin bir zemin kaplama  çeşidi olmaktadır mesela bir zemin düşünelim her daim duyla temas halinde olsun böyle bir zemin etüdü yapılırken zemin kapmamamızı sudan etkilenmeyen bir zemin kaplama olarak düşünüp ona göre çalışmalarımızı yapmalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir