YER VE ZEMİNLERİN DEKORASYONUNDA DEĞİŞİK ALTERNATİFLER

YER VE ZEMİNLERİN DEKORASYONUNDA DEĞİŞİK ALTERNATİFLER

                Evlerin iç dekorasyonlarında en önemli adımlardan birisi evlerin yer ve zeminlerinin dekorasyonudur. Çünkü bu olmazsa evinize girip yerleşme imkânınız yoktur.

Ev alındıktan sonra ev ile ilgili birçok problem de beraberinde gelmektedir. Bu problemleri sırasına göre çözmek sizin bunalmanızı engelleyecektir. Bunlardan en önemlisi evinizin her zaman üzerinde yürüdüğünüz zemin ve döşemeleridir. Bunların en güzel şekilde olması yer ve zemin dekorasyonu ile mümkündür. Evinizi güzelleştirmeye ilk buradan başlamalısınız. Çünkü evi yerleştirmeden önce yapılması gereken ilk iş budur. Yer döşemelerinde alternatif seçenekleriniz vardır. Bunlardan bazıları zemini taşla kaplatmak, fayans kullanmak, kalebodur döşetmek, son dönemin en gözde zemin kaplaması olan parke kullanmak ve mermer döşetmektir. Bunların hepsi sizin için birer örnektir. Günümüzde artık taş kaplama pek tercih edilmemektedir. Onun yerine daha çok kullanımı kolay, zarif, çeşitliliği bol ve ekonomik olan parke döşemesi kullanılmaktadır. Bunun yanında evini boydan boya halı ile de döşetmek başka bir tercih şeklidir. Yalnız evin tamamının halı döşenmesi birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir. Ev ve zemin nefes alamaz. Temizlenmesi zordur. Bu durum sağlık açısından birtakım sorunlara yol açar. Bundan dolayı kullanımı pek elverişli değildir. Yer ve zemin döşemelerinde seçilen malzemenin kalitesi de çok önemlidir. Uzun süre kullanacaksanız buna dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz malzeme devamlı ayakaltında olacağı için darbelere, kırılıp dökülmelere ve yıpranmalara karşı dayanıklı olmalıdır. Bunun için piyasadan kapsamlı bir araştırma ve fiyat almadan karar verilmemelidir. Eğer eviniz yerden ısıtmalı ise buna göre bir yer zemin döşemesi kullanmanız doğru olacaktır. Çünkü yer döşemelerinde ısı kaybı çok önemlidir. Bir de evinize çok değişik bir döşeme şekli uygulayabilirisiniz. Bu da salonunuzun tam orta yerine beğendiğiniz yer göbekleri yaptırmanızdır. Değişik tarzlarda olabilir. Örneğin beğendiğiniz bir yerin minyatür resmini zemine yaptırabilirsiniz. Bu tür yer süslemeleri evinize ayrı bir atmosfer katacaktır.

Evler insanların huzur buldukları ve mutlu oldukları yaşam alanlarıdır. Bundan dolayı evin her alanı gibi döşemelerde çok önemlidir. Bunu da yer ve zemin dekorasyonu sayesinde düzenleyebiliriz.

zemin-yer-dekorasyonu-01 zemin-yer-dekorasyonu-02 Parquet floor and Delft tile  fireplace zemin-yer-dekorasyonu-04

Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir