Girişimciye altın öğütler

Belirli bir sermaye ile karar verdiğiniz bir iş kolunda girişimde bulunacaksanız aşağıdaki önerilerimizi mutlaka okumalısınız.


Yıllık Bütçe Hazırlayın:

Başlangıç sermayeniz ve tahmini faaliyet gelirlerinizin sabit ve tahmini giderlere tarih bağlamında dağıtıldığı tabloya bütçe denir. Tahmini bütçenizi hazırlarken öncelikle düşünmeniz gereken giderlerinizdir.

Ofis ve/veya imalathane kirası,

Aidatlar ve muhasebeci ücreti (mesleğinizle ilgili kanunen bir oda kaydı yaptırmanız gerekebilir),

İşçi/Personel maaşları,

Vergi, harç ve sigorta primleri,

Enerji giderleri (elektrik, doğalgaz, akaryakıt vb),

Telefon/internet giderleri,

Reklam ve tanıtım giderleri,

Sarf malzemeleri (temizlik, kırtasiye, su vb),

Tamir bakım giderleri,

Yıpranma payları (iş için kullandığınız araç, gereç, makinaları zamanı geldiğinde yeniyeleyebilmeniz için ayırmanız gereken pay),

Ve asla gözden kaçırmamanız gereken gider kalemi de kendi masraflarınız.

Sermaye ve gelirler üzerinde çok fazla yaptırım gücünüz olmayacağı için işe başlarken dikkatinizi özellikle gider kalemleri üzerinde yoğunlaştırmalısınız. Her bir gider kalemi için piyasayı didik didik ederek en ekonomik elde edeceğiniz şekilde tercihler yapmalısınız. Bütçenizden giderlere pay ayırırken cimrilik derecesinde tasarruflu olmanızı tavsiye ederiz.

Mevcut nakit sermayenizi, hiçbir satış geliriniz olmasa bile sizi en az 6-8 ay devam ettirebilecek şekilde planlamız önemlidir.

Buraya kadar verilen bilgiler ışığında, aylara bölerek, gelecek bir yıllık süre içinde gelirlerinizi ve giderlerinizi gösteren bütçe tablonuzu hazırlayabilirsiniz.

Gelirleriniz ne kadar artarsa artsın, hazırladığınız tahmini gider bütçenize sadık harekete etmeye, planlı harcamalarınızın dışına çıkmamaya dikkat etmelisiniz.

Mutlaka İşinizin Başında Olun:

Küçük sermaye girişimcileri genellikle kafalarında oluşturdukları bir patron modelini benimsemişlerdir. Bu modelde, istediği zaman işyerine gelen, istemediğinde gelmeyen, çalışanları yetkilendirerek kendine zaman oluşturabilen bir görüntü hakimdir.

Yani bir iş kurarken, maaşlı çalışacağınız bir işten daha fazla enerji harcamanız gerektiğini asla unutmayın. Herkesten önce gelip, herkesten sonra ayrılın.

Denetim ve yönetim konusunda kritik noktalarda mutlaka siz olun. Belirli bir süre bu konularda hiçbir çalışanınıza yetki göçermeyin.

Tanıtım ve Pazarlamaya Yatırım Yapın:

Bütçenizi hazırlarken elinizdeki imkanların büyük kısmını tanıtım ve pazarlama için ayırmayı unutmayın. Başka kalemlerden kısarak bir tane daha pazarlama elemanı çalıştırma imkanlarını araştırın. Pazarlama departmanının gerekli araç ve malzeme/materyal açısında eksiksiz olmasına özen gösterin.

Haftada Bir Veya İki Kez Çalışanlarınızla Toplantı Yapın:

Yeni kurulan işletmelerde, işletme sahibi genellikle çok yoğundur. Hiçbir şeye zamanı olmadığı için de çalışanlarla ancak günlük iş akışı içinde ve kısıtlı bir şekilde muhatap olabilir.

Zamanınız ne kadar kısıtlı olursa olsun mutlaka toplantı için zaman ayırmalısınız.

Toplantıları asla akşam mesai bitimine bırakmayın. En iyi zaman mesai başlangıcıdır. Hatta bazı işletmeler toplantı havasını yumuşatmak ve toplantının verimini artırmak için bunu ‘birlikte kahvaltı’ şeklinde uygularlar.

Toplantıyı siz yönlendirin, gündemi siz belirleyin. Ancak bu gündem içinde önceliği çalışanlarınızın görevlerini yerine getirirken karşılaştıkları olumlu ve olumsuz durumları tespit edecek, onları dinleyebilecek şekilde ayarlayın. Belirlediğinizi toplantı zamanının son yüzde 20-30’luk kısmını kendi konuşmalarınız için ayırın. Bunun da son 5-10 dakikalık kısmının çalışanları motive edici içerikte olmasına özen gösterin. İşletmeniz ile ilgili hedeflerinizi mutlaka çalışanlarla paylaşın.

İmla Kılavuzu Edinin:

Yazışmalarınızda ve web sitesi, broşür, katalog gibi tanıtım materyallerinizde Türkçe yazım kurallarına çok önem verin. Özellikle iş yazışmalarında bunun ne kadar önemli olduğunu zamanla daha iyi anlayacaksınız.

Herşeyi Yazılı Hale Getirin:

Verilen görev ve talimatlar, iş tanımları, raporlar, teklifler, maliyet tabloları, arayanlar/ziyeret edenler, üretim reçeteleri ve iş kolunuza özel diğer bilgilerin mutlaka uygun formatta yazılı hale gelmesini sağlayın. Oluşan doküman ve belgelerin çok iyi dosyalanmasını sağlayın. Gerekirse bu konuda uzmanlardan, tecrübeli kişlerden destek alın.

Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir