Ev Dekorasyonunda Halı’nın Önemi

Eskilerden günümüze gelen el emeği göz nuru dokuma halılar mı yoksa daha renkli olan ve yorulmadan alıp kullanabileceğiniz fabrika halılar mı? Hep düşündüğüm bir konudur aslında. Ben  hiçbir zaman ikisinden de vazgeçemiyorum.

Halının geçmişi 5.-6. Yüzyıllara dayanıyor. Orta Asya da Türkler tarafından halı dokunmaya başlamış. Zaten Türkiye’de halının yeri her zaman üst sıralarda olmuştur. Bir geçim kaynağıdır halı. Halının da bir çok türü var tabii ki. Kilim olarak bildiğimiz ince halılar, Hereke, Ladik, Isparta, İran halıları da vardır ki sadece bunlar değil. Büyük emek isteyen halılardır. Piyasa değeri fabrika halılarına göre kat be kat daha pahalıdır. Çünkü bir kişi dokuyor ve emek veriyor. Ev hanımı kadınlar halı dokuyarak para kazanırmış eskiden. Zaman geçtikçe dokuma halılar yerini fabrika halılarına bırakmaya başladı. Çünkü halıya talep artmaya başladı. Yetişememeye başlandı. Fabrika halıları geldi ve birçok avantaj getirdi yanında. Çok farklı modeller, çok farklı renklerle gözlere hitap etmeye başladı. Çok hızlı büyüyen bir sektör oldu bir anda halıcılık. Birçok fabrika kuruldu. Fiyatlarda makul ücretlerde. Hayvan postu şeklinde halılar bile var olmaya başladı.

Üzülsem mi sevinsem mi bilemiyorum. Çünkü halıcılık ninelerimden dinlediğim kadarıyla onların işiydi. Kimseye zararları olmadı dokurlar ve ceplerine para girerdi. Evlerinin ihtiyacı görülürdü. Bilemiyorum ama Anadolu da bu iş hala devam ediyordur diye  umuyorum.

7fcd2c2c590bdb8ea5e96e3ccb6ef81c

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir