Ev Dekorasyonunda Aksesuarların Etkili Kullanımı

Aksesuar dekorasyonu bütünleyen ve tamamlayan bir unsurdur. Dekorasyonda aksesuar önemlidir; mekâna sıcaklık, sempati, estetik katar ve işlevsel olanları da vardır. Konuklarınıza özellikle vermek istediğiniz bir izlenim varsa bunu aksesuarlarla vurgulayabilirsiniz; bir felsefeyi, hoşlandığınız bir yaşam tarzını veya bazı zevklerinizi aksesuarlarla yansıtabilirsiniz.
Dekorasyonda aksesuar kullanırken yaratmak istediğiniz atmosfer hakkında karar vermeniz gerekir. Modern bir görüntü istiyorsanız sade modeller, klasik bir görüntü istiyorsanız daha ağır ve gösterişli parçalar seçmelisiniz. Mekâna canlılık katmak isterseniz çarpıcı görünüşlü, büyük objeler kullanmak doğru olacaktır. Küçük ve sıkışık mekânlarda çok sayıda veya büyük aksesuarlar kullanmaktan ise kaçınmalısınız, bu ortamı daha da küçük ve dağınık gösterecektir.
Belirli bir temayı simgeleyen aksesuarların bir arada kullanılması da etkileyici bir görüntü oluşturabilir; örneğin insan veya hayvan figürleri; müzik aletleri ve simgeleri, minik cam kavanozlar içinde yaprak ve çiçekler gibi.
Kitaplarınız varsa ve bunları estetik bir biçimde sergilemek isterseniz esprili figürlerden oluşan çok sayıda seçenekleri olan kitap desteklerini kullanabilirsiniz. Koltuk ve kanepelerinizin havasını değiştirecek dekorasyon aksesuarları olarak da şallar, örtüler, yastıklar kullanabilirsiniz. Sade, boş bir köşe büyük bir saksıdaki çiçekler veya bir heykelle canlandırılabilir. Dekorasyonda aksesuar olarak kullanılan hoş görünüşlü sepet, kutu ve sandıklar da hem estetik bir görüntü oluştururlar hem de içlerine bazı malzemeler koyulabileceği için işlevseldirler. Açık renge boyanmış duvarlarınıza da çerçeveli resimlerle hareket getirebilirsiniz.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir