Daha Kullanışlı Bir Ev

Birçoğumuz evimizin yeterince kullanışlı olmadığından yakınır. Eşyaların fazlalığı, zamanın modası olduğu için alınan mobilyaların gereksizliği hâkimdir birçoğumuzun evine.
İlk alındığında yüzümüzü güldüren, o zamanın modası olan mobilyalarımız bir süre sonra zamanın azizliğine uğrar ve kullanışlılığını, gözlümüzdeki ışıltısını yitirir. Örneğin bir zamanlar evimizi süsleyen camlı boy boy vitrinler bugün fazlalık artık büyük çoğunluğun evinde. Ya da bol bol oymalı kocaman koltuklar çok cazip gelmiyor, yer sıkıntısı yarattığını, ağırlıklarının sorun teşkil ettiğini fark ediyoruz zaman geçtikçe.
Peki, evimizi zamanın eskitemeyeceği bir şekilde nasıl döşeyebiliriz, nasıl daha kullanışlı hale getirebiliriz? Bu soruların cevabı mobilya seçerken günün modasına çok kapılmamaktan geçiyor aslında.
Yatak odamızın mobilyasını seçerken en karakterimize uygun, iç dünyamıza en iyi gelen, bize kendimizi en huzurlu hissettiren renk ve tarzda mobilyalar tercih edilmeli. Günün büyük bölümünü geçireceğimiz, dostlarımızla sohbet edeceğimiz, beş çayımızı yudumlayacağımız oturma odamızda ise, hem bize hitap eden, hem renk açısından sıkıntı yaşamayacağımız; örneğin küçük çocuğumuz var ise üzerine dökülmesi muhtemel içeceklerin daha kolay çıkabileceği kumaşların kullanıldığı koltuklar tercih etmeliyiz. Ya da canımız sıkıldığında odamızı değiştirmek istediğimizde ağırlık açısından bize sorun çıkarmayacak mobilyalar tercih etmek daha doğru olacaktır. Mutfak mobilyalarımız mutfağımızda daha keyifle ve mutlu sofralar hazırlayacağımız, yemekler yapacağımız kullanışlılıkta olmalı. Etrafımızda kırılır dökülür çok cisim olacağından kullanılan mobilyanın cinsinin leke tutmayan cinsten olmasına özen göstermeliyiz. Çekmecelerin raylı sistemde olması, bakliyatlarımızı saklayacağımız dolaplarımızın bulunduğu yerler yine mutfağımızı kullanışlı hale getirirken dikkat etmemiz gereken noktalardan.
Kullanılışlık kavramında en önemli hususlardan biri de evi kiminle ya da kimlerle paylaştığınızdır aslında. Evi paylaştığımız bireylerin de kendilerini huzurlu hissedecekleri bir ortam yaratmak ev huzuru için gerçekten önemli ve dikkat edilmesi gereken bir nokta. Evinizi döşerken, dekore ederken aile bireylerinin ya da ev arkadaşınızın fikrini mutlaka alın.

kullanısli-ev

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir