Çalışma Koltuğu Hakkında

Çalışma koltuğu olarak tercih edilecek koltuk sağlıklı ürünlerden üretilmiş olmalı. İnsan sağlığına herhangi geçici ya da kalıcı bir etki bırakmamalı, rahat olmalı ve en önemli özelliği birden fazla fonksiyonlu olmalı. Örneğin çalışma koltuğu bulunduğu ortamın mobilyaları ile uyum içinde olmalıdır. Tek başına farklı desenlerde ya da renklerde olmamalıdır. Odada bulunan diğer mobilya grupları hatta taban rengi ile uyumlu olmalıdır. Bununla beraber kullanan kişiye göre yüksekliği ayarlanır olmalı. Sırt kısmı ayarlanabilir olmalı çünkü insanın günlük yaklaşın beş altı saat en az o koltukta oturduğunu düşünürsek en rahat edecek konumda bulunabilmeli.

Çalışma koltukları imal edilen ürünler kullanılacak olan ortamla uyum için olmalı ve örneğin deri bir çalışma koltuğu genellikle tercih edilmez bunun sebebi deri çalışma koltuğunda uzun süre oturulduğunda oturan kişiyi rahatsız eder terleme ve rahat oturma imkanız sunmaz hal böyle olunca kişi rahatsız olduğu bir ortamda yeterince verimli çalışmaz bu ve bunun gibi çok önemsenmeyen ancak en büyük sorun olan durumların önüne geçmek için koltuğu kullanacak kişi ve yerin önceden iyi saptanması gerekmektedir. Açık havada kullanılacak koltuk ile kapalı bir ortamda kullanılacak koltuk arasında çok bir fark olacaktır.

Çalışma koltuğunun fonksiyonlarında önemlidir. Öncellikle masa ile olan yüksekliğini ayarlama gerekmektedir. Bununla beraber sırt kısmının geriye yaslanılması durumunda esneme payını ayarlamak gerekmektedir ve çalışma koltuğunun dönüşünü de ayarlamak gerekir çalışma sırasında koltuğun dönmesi hareket etmesi çok sağlıklı olmayacaktır. Bu ve buna benzer konulara dikkat ederek çalışma koltuğu seçmekte fayda olacaktır.

Koltukta geçirilecek saat göz önünde alındığında koltuğun neden bu kadar önemli olduğunu seçerken ya da kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini birkaç kez daha gözden geçirmek gerektiğinin farkına varılmış olunacaktır. Koltuk her ne marka ve model olursa olsun. Öncellikle dikkat edilmesi gereken en önemli husus koltuğun rahatlığıdır. Rahat bir koltukta çalışan personel çok daha verimli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir